تاریخچه و معرفی

تاريخچه رشته پرتوشناسی

در پي كشف اشعه ايكس افراد بسياري كه به درستي آموزش نديده بودند اما ذهني خلاق و كنجكاو داشتند و در تعمير ابزارآلات مكانيكي دستي داشتند، تجهيزات لازم براي توليد اين انرژي جديد فراهم آوردند. اكثر اين اقدامات به ساخت تيوبهايي منجرگشت كه بسيار ضعيف بودند، اكسپوژر بسيار طولاني داشتند و نتايج آزمايشات آنها بسيار نااميد كننده بود. اما از آنجا كه خصوصيات اوليه ي اشعه ايكس (توانايي نفوذ به درون اشياء و سايه اندازي از ساختارهاي دروني آنها متناسب با چگالي) جالب توجه بود توجه شاغلين در حرفه پزشكي را به خود معطوف ساخت. مشكلات موجود در به كارگيري تجهيزات توليد اشعة ايكس و توليد تصاوير مناسب با استفاده از مواد شيميايي ظهور و ثبوت و نيز كار با تجهيزات الكتريكي، در سال 1896 پزشكان را بر آن داشت تا از كاركنان متبحر در كارهاي الكتريكي و تجهيزات برقي و نيز عكاسان آشنا به فنون و روشهاي پردازش فيلم به طور مستقل براي راديوگرافي از بيماران خود استفاده نمايند و بدين گونه «استوديوهاي رونتگن» در آمريكا و اروپا شكل گرفت. گاهي نيز افراد كنجكاو براي راديوگرافي از اشياء حاجب نظير قطعاتي از پيكره ها و مجسمه ها، جواهرآلات، مرواريد و الماس، قطعات ريخته گري فلزات، اجساد موميايي شده و ... به اين استودياوها مراجعه مي نمودند كه اين امر خود نويد آينده اي براي تاسيس راديوگرافي صنعتي مدرن بود.

در ژوئن 1896 نشريه الكتريكان انجينير (مهندس برق) از افتتاح يك استوديو اشعه ايكس در نيويورك با عبارت «جايي كه از ساختمان دروني انسان تصوير گرفته مي شود» گزارش داد. فردي به نام "كلنل چارلز ف لاكومب" در دنور نيز يكي از اين استوديوها را راه انداخت تا به صورت يك خدمت عام المنفعه در مواقعي كه پزشكان در تشخيص دچار شك يا اشتباه مي شوند فعاليت نمايد. وي به صورت قانونمند دستور داد هيچ بيماري بدون حضور پزشك معالجش تحت تابش پرتو ايكس قرارنگيرد.

کارشناسي راديولوژي

برنامه آموزشي مقطع کارشناسي پيوسته راديولوژي ,در راستاي تربيت کارشناسان پرتو شناسي با توانمندي مناسب جهت استفاده از دستگاه ها و فناوري هاي جديد در زمينه تصوير برداري پزشکي طراحي شده است. در اين دوره دانشجويان تجارب نظري و باليني در زمينه هاي مختلف تصويربرداري از روش هاي ساده و روتين راديوگرافي تا تکنيک هاي پيشرفته تصويربرداري از جمله توموگرافي کامپيوتري,تصويربرداري با تشديد مغناطيسي هسته اتم ( MRI)، فراصوت و ... را بدست آورد. فراگيران طي دوره کارشناسي علاوه برآنکه جنبه هاي عمومي قانون مراقبت از بيمار را فرا مي گيرند و بايد قوانين مربوط به حفاظت در برابر اشعه را نيز طي کنند تا بتوانند در اتاق هاي راديوگرافي با کمترين مقدار اشعه، تصويربرداري نمايند. دانشجويان در طي اين دوره با انواع دستگاههاي تصويربرداري آشنا شده و نحوه انجام تکنيک هاي تصويربرداري از ساده تا پيشرفته (شامل سيستم هاي ديجيتال، MRI، CT، سونوگرافي مدرن و ...)، انجام پرتونگاري ها با استفاده از مواد کنتراست زاي تزريقي و غير تزريقي تحت نظارت پزشک متخصص، انجام روشهاي اختصاصي تصويربرداري پزشکي مانند مشارکت در انجام آنژيوگرافي و BMD، انجام تمام امور مربوط به تاريکخانه راديولوژي و همچنين شرکت در فعاليتهاي پژوهشي پرتوشناسي در زمينه هاي تشخيصي و درماني را فرا مي گيرند.

طول دوره و شکل نظام

متوسط طول دوره کارشناسي پيوسته راديولوژي 4 سال مي باشد.نظام آموزش آن مطابق آيين نامه آموزشي کارشناسي پيوسته مصوب شوراي عالي برنامه ريزي, علوم پزشکي مي باشد.دروس به صورت علمي وعملي- نظري وکارآموزي عرضه ميشود که در طي جلسات متعدد هفتگي آموزش مورد نياز انجام مي يابد.

تعداد واحد دوره کارشناسي پيوسته راديولوژي

  1. دروس عمومي: 22 واحد
  2. دروس پايه واختصاصي: 92 واحد
  3. کارآموزي در عرصه :  16 واحد

تاريخچه گروه پرتوشناسی ياسوج

رشته راديولوژي ياسوج در سال1389 با همت مسئولين دانشکده پيراپزشکی ومعاون آموزشی تاسيس گرديد و تاکنون هرسال در حدود 25 دانشجو کارشناسی پيوسته راديولوژی جذب کرده است.

مقاطع تحصيلي

دانشجوی كارشناسي پيوسته راديولوژي در اين گروه پذيرش می شود

زمينه هاي كاري

فعاليت در بخشهاي مختلف تصويربرداري پزشكي از جمله؛ راديولوژي، فلوروسكوپي، سي تي اسكن، ام آر آي، تراكم سنجي استخوان، ماموگرافي، آنژيوگرافي عمومي، آنژيوگرافي قلب و عروق كرونر، و نيز فعاليت در بخشهاي سنگ شكن كليه و مجاري ادراري، راديوگرافي صنعتي در گروه انجام می شود

زمينه هاي ادامه تحصيل

رشته هاي كارشناسي ارشد فيزيك پزشكي، راديوبيولوژي و حفاظت پرتوئي، علوم تشريحي، مهندسي پزشكي، مهندسي پرتوپزشكي، بيوفيزيك، بيوتكنولوژي، فن آوری تصويربرداري پزشکی دارای قابلیت جذب دانشجویان کارشناسی پرتوشناسی را دارند.

 

ليست کتاب­های مربوط به رشته پرتوشناسی در کتابخانه مرکزی دانشگاه

 

زمينه

تعداد عنوان کتاب­های مرتبط

حفاظت پرتويي

4

ارزيابی تصاوير پزشکی

1

MRI

2

پاتولوژی

32

فيزيولوژی

120

زيست شناسی

123

رياضيات و آمار

2

فيزيک

13

آناتومی

115

راديولوژی و راديوبيولوژی

44

فنآوری اطلاعات

5

روش­های پرتونگاری

3

مواد حاجب

2

فيزيک پرتوشناسی

4

راديوبيولوژی

2

فراصوت

3

تعميرات و نگهداری

1

 

 

تدریس دروس پایه ده رشته زیر مجموعه معاونت آموزشی دانشگاه که به شرح ذیل می باشد.

فیزیک پزشکی و آزمایشگاه (رشته پزشکی و دندانپزشکی)

لیزر (رشته دندانپزشکی)

ماموگرافی (رشته مامایی و پرستاری)

فیزیک علوم آزمایشگاهی( رشته علوم آزمایشگاهی)

فیزیک پزشکی( رشته هوشبری)

سونوگرافی(رشته مامایی و پرستاری)

فیزیک پزشکی( رشته تکنولوژی اتاق عمل)

بیوفیزیک (رشته بهداشت عمومی)

بهداشت پرتوها (رشته بهداشت محیط)

تفسیر کلیشه رادیولوژی (رشته پزشکی)

کارآموزی رادیولوژی(رشته پزشکی)

آزمایشگاه فیزیک پزشکی(رشته بهداشت محیط)

 


رسالت گروه پرتوشناسی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

ایجاد توانایی های علمی و تخصصی لازم جهت تربیت کارشناسان، پژوهشگران و اعضای هیات علمی و افزایش کارآیی کیفیت تصویربرداری و پژوهش های کاربردی و کمک به راه اندازی مراکز تشخیصی درمانی جدید در استان

دورنما و چشم انداز

ما بر آنیم تا فراگیران این رشته، با توجه به افزایش معلومات علمی و تخصصی در زمینه های مختلف تصویرگیری پزشکی به صورت اختصاصی قادر به انجام تکنیک های به روز تصویربرداری باشند و دانش آموختگان به دلیل ارتباط با دستگاههای تصویربرداری پیشرفته، امکان همکاری در تحقیق و پژوهش های مربوط به تشخیص پزشکی را داشته باشند و همچنین در 10 سال آینده جزء دانشگاه های برتر کشور در این زمینه باشیم.

ارزش های حاکم

مشارکت ذینفعان

کیفیت محوری

رعایت حقوق افراد و حریم خصوصی

حفظ کرامت انسانی

پایبندی به ارزش های اسلامی

آدرس: یاسوج - خیابان پارک ساحلی به سمت بیمارستان امام سجاد (ع) - پردیس آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشکده پیراپزشکی تلفن: 5138 - 3323 - 074

لینک های مرتبط:
آمار بازدیدکنندگان:

بازدید کنندگان آنلاین:1
بازدید امروز سایت:213
بازدید این صفحه:237
تعداد کل بازدید:337229
خدمات فناوری اطلاعات:

تغییر رمز VPN
سرور فایل و برنامه دانشگاه
وب سایت های دانشگاه
Off Campus
اتوماسیون اداری
بخش ها و واحد ها:

رضایت شما از کیفیت خدمات آموزش دانشکده چقدر است؟

خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم

تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است.
طراحی و توسعه در اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات 2019